- today
- perm_identity Małgorzata Pietrzykowska, Wiktoria Cholerzyńska
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 162 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Przewlekła obturacyjna choroba płuc, w skrócie POChP odnosi się do zespołu chorobowego drobnych dróg oddechowych i niszczeniem miąższu płuc.
Zwykle związane jest to z nieprawidłową reakcją zapalną na substancje, które dostają się do dróg oddechowych. Dochodzi do uszkodzenia płuc i rozwoju rozedmy oraz zwłóknienia oskrzelików, co upośledza wymianę gazową. W efekcie przepływ powietrza przez drogi oddechowe jest ograniczony.
Jest to choroba postępująca i nieodwracalna, przez odpowiednie leczenie i ograniczenie czynników drażniących można spowolnić rozwój zmian.
Liczba chorych stale rośnie, a POChP staje się coraz częstszą przyczyną zgonów wśród ludzi.
Główne przyczyny tego stanu chorobowego to:
-
Dym tytoniowy
-ryzyko zależy od dawki, znaczenie ma również bierne palenie -
Zanieczyszczenia powietrza
-skażenia atmosferyczne, nieprawidłowe spalanie biomasy -
Narażenie zawodowe
-pyły przemysłowe, substancje chemiczne -
Czynniki genetyczne
-wrodzony niedobór alfa1-antytrypsyny
-zależności wielogenowe -
Częste infekcje w wieku dziecięcym
-
Zaburzenia rozwoju płuc w okresie płodowym
Objawy występujące przy POChP
-duszność trwająca kilka miesięcy/lat
(początkowo tylko przy wysiłku, z czasem też w spoczynku)
-świszczący oddech
-przewlekły kaszel
-przyspieszenie oddechu
Diagnostyka opiera się na spirometrii. POChP stwierdzamy kiedy natężona pojemność życiowa (FVC) jest mniejsza niż 80% oraz wskaźnik Tiffeneau <70%.
Postępowanie, które ma zatrzymać rozwój choroby obejmuje ograniczenie czynników drażniących, leczenie farmakologiczne i rehabilitację. Pozytywny wpływ ma też zbilansowana dieta.
U kotów możemy się spotkać z podobnym schorzeniem, czynniki drażniące w zasadzie pokrywają się z POChP.
Dlatego jeśli problem wystąpi oczywiste jest, że należy ograniczyć w pomieszczeniach palenie wyrobów tytoniowych, używanie odświeżaczy powietrza i innych produktów przyczyniających się do zaostrzenia stanu zdrowia pupila. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj żwirku jaki stosujemy w kuwetach. Predysponowane są koty otyłe, z problemami stomatologicznymi oraz rasy orientalne.
U koni występuje nawracająca obturacyjna choroba płuc (RAO). Utrzymywanie w stajniach naraża na kontakt z kurzem, grzybami pleśniowymi, toksynami pochodzącymi ze ściółki i pasz. Dodatkowo przy nieodpowiedniej wentylacji i higienie wzrasta stężenie szkodliwych gazów takich jak amoniak, siarkowodór, metan i dwutlenek węgla.
RAO charakteryzuje się zapaleniem oskrzeli, ich stopniowym skurczem oraz przebudową ściany. Dodatkowo produkowana jest nadmierna ilość śluzu.
Postępowanie lecznicze polega na modyfikacji otoczenia w taki sposób by ograniczyć zanieczyszczenia powietrza, podawaniu środków farmakologicznych, nebulizacjach, wspomagająco można wprowadzić też mieszanki ziołowe.
Jednostką chorobową bydła przebiegającą z obturacją oskrzelików, ich martwicą i rozedmą płuc jest zakażanie wirusem syncytialnym układu oddechowego (BRSV). Szczególne nasilenie zachorowań obserwuje si w okresie jesienno-zimowym. Zwierzęta mają trudności w oddychaniu, płytki oddech, suchy kaszel, a także podwyższoną temperaturę. Żeby zapobiec chorobie należy ograniczyć stres do minimum, dbać o dobrostan i odpowiednie żywienie.
Wystąpienie objawów choroby u zwierzęcia wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii w celu wykonania badań, postawienia diagnozy i ustalenia postępowania.
19 listopada 2021 obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Komentarze (0)