Nadciśnienie u kotów

Nadciśnienie tętnicze u kotów - objawy, badanie i leczenie

Nadciśnienie tętnicze to częsta przypadłość wśród kotów, zwłaszcza tych starszych. Zazwyczaj nie jest to choroba sama w sobie, a oznaka innego problemu – przede wszystkim towarzyszy nadczynności tarczycy, nadczynności kory nadnerczy lub niewydolności nerek. To często skutek różnego typu zaburzeń hormonalnych, metabolicznych oraz dysfunkcji poszczególnych narządów. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie pomiarów. Jeżeli ciśnienie u kota przekracza 190 mmHg/120 mmHg, można już mówić o hipertensji i należy jak najszybciej zacząć szukać przyczyn pojawienia się tego stanu.

Nadciśnienie u kota - objawy

Jakie są typowe objawy nadciśnienia tętniczego u kotów i z czego ono wynika? Stan ten oznacza, że serce działa aktywniej, zwiększa się jego pojemność minutowa, co z czasem może wpływać negatywnie na działanie innych układów w organizmie. Często zwiększa się również opór naczyniowy.

Najczęstszymi objawami nadciśnienia u kotów, które mogą zaobserwować właściciele, są: szybkie męczenie się podczas aktywności fizycznych, problemy z oddechem, brak apetytu, wyraźna apatia, zwiększone pragnienie, wielomocz czy dezorientacja. Największy niepokój u opiekunów wzbudzają zazwyczaj objawy okulistyczne – zmiana wyglądu gałek ocznych czy zaburzenia widzenia.

Jak wykonuje się pomiar ciśnienia u kotów?

Badanie ciśnienia u kotów wykonuje się na dwa sposoby. Pośrednie może być oparte na wykorzystaniu metody oscylometrycznej, bazującej na zastosowaniu specjalnych mankietów uciskowych (umieszczanych np. na nasadzie ogona) albo dopplerowskiej, która wymaga użycia specjalnego zestawu do pomiarów za pomocą ultradźwięków (mankiet mocowany jest zwykle na przedniej łapie). Zestawy dopplerowskie dostępne są w ofercie naszego sklepu (https://glowackivet.pl/850-cisnieniomierze-i-akcesoria) – to właśnie one szczególnie dobrze sprawdzają się u kotów. Badanie bezpośrednie wykonywane jest pod narkozą, z wykorzystaniem cewnika tętniczego wprowadzanego bezpośrednio do tętnicy – daje ono dużo bardziej precyzyjne wyniki niż inne metody.

Nadciśnienie u kotów jest trudne do zdiagnozowania, ponieważ zwierzęta te zwykle podczas wizyty w gabinecie są zestresowane, a zbyt duża ilość bodźców, nieznane miejsce i nieprzyjemne dla zwierzęcia czynności, które wykonuje lekarz, mogą znacząco wpłynąć na zafałszowanie wyników. Dlatego też badanie powinno się powtórzyć kilkukrotnie i następnie uśrednić wynik. Choć za wartość idealną ciśnienia u kotów uznaje się 120/80 mmHg, nadciśnienie można stwierdzić dopiero wtedy, gdy te wartości zostaną przekroczone w znacznym stopniu i osiągną poziom 190 mmHg/ 120 mmHg.

Nadciśnienie u kota – leczenie

Podstawą po zdiagnozowaniu nadciśnienia tętniczego u kota jest wykonanie odpowiednich badań. Przede wszystkim zaleca się badanie moczu, biochemiczne krwi (z profilem nerkowym oraz wątrobowym), hematologiczne, RTG klatki piersiowej oraz EKG. Stosuje się leczenie typowo objawowe poprzez odpowiednio dobraną terapię farmakologiczną. Pozwoli to uniknąć kolejnych problemów oraz zapobiegnie sytuacji, kiedy będzie ono zaburzać walkę z podstawową chorobą.



Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.