- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 412 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Dezynfekcja w gabinecie weterynaryjnym – jak wygląda?
Utrzymanie właściwego poziomu higieny jest kluczowe dla zdrowia i życia pacjentów każdej kliniki weterynaryjnej, a także bezpieczeństwa osób tam pracujących. Ogólne zasady dotyczące dezynfekcji gabinetów weterynaryjnych są w gruncie rzeczy podobne do tych, do których należy stosować się w placówkach medycznych. Jednak ze względu na obecność zwierząt, a co za tym idzie sierści i większej ilości zabrudzeń, pewne procedury muszą być przeprowadzane częściej lub nieco inaczej. To pozwoli zapobiegać roznoszeniu się chorób oraz zakażeniom i powikłaniom po zabiegach.
Dezynfekcja w gabinecie weterynaryjnym – odkażanie rąk
Każdy pracownik kliniki weterynaryjnej powinien przede wszystkim dbać o dezynfekcję rąk – przed i po zabiegu, po zmianie rękawiczek jednorazowych, przed i po pracy. To jedna z najważniejszych zasad bioasekuracyjnych, która pozwala uniknąć zagrożeń o charakterze biologicznym – narażenia się na działanie drobnoustrojów i pasożytów. Najchętniej wybierane są preparaty do dezynfekcji w płynie, ponieważ nie utrudniają zakładania rękawiczek jednorazowych i szybko wysychają.
Dezynfekcja weterynaryjna – odkażanie powierzchni i pomieszczeń
Bardzo ważną kwestią, od której zależy to, czy dana klinika, gabinet będą mogły oficjalnie działać, jest spełnienie ściśle określonych wymogów sanitarnych. Należy do nich m.in. to, że wszystkie powierzchnie – podłogi, ściany i parapety – muszą być wykonane z materiałów umożliwiających łatwą i skuteczną dezynfekcję, odpornych na działanie wody i detergentów. Każdy sprzęt weterynaryjny powinien zostać zdezynfekowany przy użyciu dedykowanych środków odkażających po każdym użyciu i bezwzględnie po zakończeniu pracy z konkretnym zwierzęciem. To samo dotyczy blatów, kozetek i stojaków. Spektrum właściwości biobójczych środków używanych do dezynfekcji w weterynarii powinno być ściśle dostosowane do potrzeb danej placówki.
W przypadku dezynfekcji całych pomieszczeń doskonale sprawdzają się przepływowe lampy bakteriobójcze – ich szeroki wybór znajdą Państwo w naszym sklepie. To nowoczesne, certyfikowane urządzenia, których działanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dzięki niej można przeprowadzić skuteczną dezynfekcję powietrza nawet w pomieszczeniu o dużej kubaturze.
Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi chirurgicznych
Wymogi sanitarne dotyczące gabinetów weterynaryjnych obejmują również obowiązek posiadania w klinice lub gabinecie autoklawu/sterylizatora oraz wanienki dezynfekcyjnej zawierającej środek odkażający. Właściwie przygotowane narzędzia pozwolą uniknąć powikłań po zabiegu i zapewnią pacjentom bezpieczeństwo.
Przed każdym zabiegiem (szczególnie w przypadku operacji) narzędzia powinny najpierw trafić do wanienki z roztworem środka do dezynfekcji o odpowiednim stężeniu, a po wyschnięciu do autoklawu. Sterylizacja pozwala na wyjałowienie danego instrumentu, czyli usunięcie z niego wszystkich mikroorganizmów wraz z ich formami wegetatywnymi i przetrwalnikowymi. Autoklaw to obecnie najpopularniejszy rodzaj sterylizatora, który wykorzystuje próżnię, parę wodną i wysokie ciśnienie do wyeliminowania drobnoustrojów.
Dezynfekcja w weterynarii – środki i sprzęt
Zastosowanie skutecznych środków do dezynfekcji w weterynarii to podstawa, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i osobom pracującym w danej klinice. Wysokiej jakości urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji znajdą Państwo w ofercie naszego sklepu internetowego.
Powiązane produkty
Lampy bakteriobójcze przepływowe dwufunkcyjne
Komentarze (0)