- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 436 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Monitor funkcji życiowych - co pokazuje?
W każdym gabinecie weterynaryjnym czy klinice, gdzie wykonywane są zabiegi, niezbędny jest kardiomonitor. Do czego służy to zaawansowane technologicznie urządzenie? Jakie parametry da się dzięki niemu odczytać? W tym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe informacje na temat monitorów funkcji życiowych przeznaczonych dla zwierząt.
Kardiomonitor – co to jest?
Kardiomonitor weterynaryjny to urządzenie umożliwiające stałe kontrolowanie stanu pacjenta i jego funkcji życiowych. W zależności od modelu analizowane są na bieżąco różne parametry. Sprzęt ma wbudowany system alarmów, który sygnalizuje dźwiękiem, jeżeli wartości poszczególnych parametrów zostaną przekroczone. Jest wykorzystywany do diagnostyki, stałego monitoringu stanu pacjenta oraz kontroli jego parametrów życiowych podczas operacji. Składa się zazwyczaj z ekranu oraz różnego typu akcesoriów umożliwiających dokonywanie pomiarów, m.in. mankietów do NIBP (bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi), sondy do pomiaru temperatury, sensora językowego SpO2, zestawu do EKG, inwazyjnego pomiaru ciśnienia oraz modułu pomiaru gazów anestetycznych. Często sprzęt można również uzupełnić o drukarkę. Kardiomonitory to urządzenia uniwersalne, które przeznaczone są zazwyczaj dla wielu gatunków zwierząt, zarówno małych, jak i bardzo dużych. Wiele urządzeń, zwłaszcza tych bardziej zaawansowanych technologicznie, pozwala na dostosowanie interfejsu do potrzeb konkretnego lekarza weterynarii lub pacjenta.
Oczywiście liczba dostępnych funkcji i dodatkowych akcesoriów zależy od wielkości urządzenia i jego przeznaczenia. Najdroższe i najbardziej skomplikowane monitory funkcji życiowych mają spore rozmiary i wykorzystuje się je w szpitalach oraz klinikach weterynaryjnych, gdzie konieczne jest mierzenie wielu parametrów życiowych, np. podczas zabiegów chirurgicznych w znieczuleniu ogólnym. Prostsze kardiomonitory i pulsoksymetry wykorzystywane są przede wszystkim przez lekarzy weterynarii, którzy pracują w terenie – są to nieduże urządzenia mobilne, wyposażone w mały ekran dotykowy, zasilane ładowanym akumulatorem. Mają znacznie mniej funkcji, ale pozwalają np. mierzyć puls oraz saturację pacjenta lub EKG, dzięki specjalnemu klipsowi, który można podłączyć na łapie lub języku.
Kardiomonitor – jak działa?
Monitor funkcji życiowych daje lekarzowi weterynarii obraz tego, co dzieje się w organizmie pacjenta. Co pokazuje to urządzenie i jakie można zobaczyć na jego monitorze oznaczenia?
-
Temperatura – mierzona za pomocą sondy;
-
EKG – elektrokardiografia – pomiar elektrycznej czynności mięśnia sercowego i monitorowanie jej; umożliwia precyzyjne określenie tego, jak funkcjonuje w danym momencie serce pacjenta;
-
PR – badanie pulsu;
-
NIBP – nieinwazyjny pomiar ciśnienia metodą oscylometryczną za pomocą mankietu dobranego w zależności od wielkości zwierzęcia – zwykle do monitora dołączany jest zestaw mankietów w różnych rozmiarach;
-
IBP – inwazyjny pomiar ciśnienia krwi, wykonywany bezpośrednio w tętnicy za pomocą cewnika;
-
SpO2 – stopień wysycenia krwi tlenem; badanie odbywa się za pomocą specjalnego sensora;
-
CO2 – kapnografia – stopień nasycenia wydychanego powietrza dwutlenkiem węgla;
-
RESP – liczba oddechów w ciągu minuty;
-
Poziom gazów anestetycznych – w zaawansowanych modelach przeznaczonych do stosowania podczas operacji znajduje się specjalny moduł odpowiedzialny za pomiar gazów anestetycznych; monitory takie są zintegrowane ze sprzętem anestetycznym.
Gdzie można kupić wysokiej klasy monitor funkcji życiowych?
Mniejsze, mobilne modele przydadzą się z pewnością lekarzom weterynarii, którzy pracują poza gabinetem, np. ze zwierzętami gospodarskimi lub wykonują wizyty domowe. Szeroką ofertę tego typu urządzeń znajdą Państwo na TEJ podstronie naszego sklepu , gdzie prezentujemy sprzęt różnego typu oraz akcesoria, które pozwalają zwiększyć jego funkcjonalność.
Komentarze (0)