- today
- perm_identity Wiktoria Cholerzyńska
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 835 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Czerniaki to nowotwory powstające z komórek produkujących barwnik – melanocytów.
Melanocyty znajdują się w skórze i błonie śluzowej wszystkich ssaków, dlatego nowotwory z nimi związane tworzą się najczęściej na skórze, w jamie ustnej czy okolicy oka.
Zmiany te zazwyczaj są złośliwe i wykazują tendencję to przerzutów nawet do tkanek odległych od ogniska pierwotnego. Dlatego bardzo ważna jest możliwie wczesna i trafna diagnoza, aby jak najszybciej podjąć leczenie.
U psów i kotów nowotwory melanocytarne pojawiają się głównie w jamie ustnej, a także na opuszkach i pazurach. U kotów występują znacznie rzadziej niż u psów. Czynniki, które predysponują psa do czerniaków to podeszły wiek, jak również rasa. Golden retrievery, jamniki, pudle, chow-chow przejawiają skłonności do tego typu zaburzeń.
Na co zwrócić uwagę oglądając naszego pupila?
Czerniaki mają formę guzka, przeważnie w ciemnym kolorze, choć zdarza się że są pozbawione barwnika. Jeśli umiejscowi się on w jamie ustnej, zwierzę może mieć trudności z oddychaniem czy gryzieniem, obserwuje się też wzmożone ślinienie, obrzęki w okolicy pyska. W miarę trwania procesu mogą pojawić się krwawienia oraz utrata masy ciała przez utrudnione pobieranie pokarmu.
W innych lokalizacjach takich jak np. opuszki głównym objawem jest sam guz, który może być bolesny, co z kolei może powodować kulawiznę.
Najlepszą metodą potwierdzenia, że mamy do czynienia z nowotworem melanocytarnym jest cytologia lub badanie fragmentu tkanki guza pobranego np. przez biopsję. Dodatkowo wykonuje się badania krwi i moczu, aby ocenić ogólny stan zdrowia zwierzęcia i stopień zaawansowania procesu chorobowego, by odpowiednio dobrać leczenie.
Nowotwór ten występuje także u koni maści siwej. Wynika to z faktu że ich włosy pozbawione są pigmentu, natomiast skóra zwiera duże ilości tej substancji. Czerniaki u koni przeważnie mają charakter łagodny, ale potrafią się „zezłośliwić”.
Miejsca predysponowane do występowania czerniaków to okolice głowy, szyi, odbytu, wymienia i napletka. Guzki są twarde, niebolesne i często przez wiele lat pozostają w niezmienionej formie, nie rozrastając się i nie dając przerzutów.
12 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.
Komentarze (0)