- today
- perm_identity Wiktoria Cholerzyńska
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 58 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Paszport techniczny to dokument, który musi mieć każde urządzenie medyczne podlegające okresowym serwisom. Wygląd paszportu jest określony przez Ministerstwo Zdrowia, podane są wytyczne co do formatu, zawartości i sposobu prowadzenia tego dokumentu. Dokumentacja sprzętu zawiera przede wszystkim dane na temat czynności technicznych wykonywanych przy danym urządzeniu i przyjmuje ona formę książeczki. Obowiązek wyrobienia paszportu technicznego dotyczy wszystkich urządzeń medycznych wykorzystywanych do przeprowadzenia diagnostyki i zabiegów medycznych. Wynika z tego że powinny go mieć praktycznie wszystkie sprzęty używane w zakładach opieki zdrowotnej.
Paszport jest gwarancją i potwierdzeniem prawidłowego funkcjonowania urządzenia medycznego.
Z uwagi na sposób wykorzystania tych sprzętów i fakt, że niesprawne mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, niezwykle ważne jest aby mieć pewność, że pracują one poprawnie.
Dokumentacja w formie paszportu technicznego wymusza okresowe sprawdzanie urządzenia medycznego, a coroczne przeglądy zapewniają o bezpieczeństwie użytkowania danego sprzętu.
Posiadanie paszportu technicznego jest obowiązkowe w przypadku urządzeń medycznych serwisowanych w okresie gwarancji, jak również po zakończeniu tego okresu. Okresowe serwisy muszą być więc przeprowadzane niezależnie od posiadania gwarancji. W razie kontroli urzędowej, ta książeczka potwierdza sprawność sprzętu, wykonywanie okresowych serwisów, zawiera adnotację o naprawach i legalizacjach. Jest to więc główny dokument informujący o stanie obecnym urządzenia medycznego i jego historii. Paszport techniczny należy przechowywać 5 lat od momentu zakończenia użytkowania danego urządzenia.
Jakie informacje powinien zawierać paszport techniczny?
Na pierwszym miejscu należy wpisać podstawowe dane i parametry urządzenia, którego dotyczy dany dokument. Należy uzupełnić także informacje na temat instalacji, warunków pracy oraz bezpiecznej obsługi sprzętu.
W paszporcie konieczne jest odnotowanie wszystkich napraw, konserwacji, okresowych przeglądów i serwisów, aktualizacji oprogramowania, kalibracji, wzorcowania, kontroli sprawności oraz regulacji elementów lub całego urządzenia. Musi on zawierać również daty wykonania opisanych czynności, dane osoby lub firmy która je wykonała, a co najważniejsze ich opis i ewentualne uwagi serwisanta.
Komentarze (0)