- today
- label Aktualności
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 152 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Pompa infuzyjna to urządzenie służące do płynoterapii oraz podawania leków we wlewie ciągłym. Podawanie leków za pomocą pompy infuzyjnej pozwala na precyzyjną podaż substancji rozłożoną w czasie. Odpowiednie ustawienie pompy gwarantuje stałe, dokładne i bezpieczne dawkowanie leków w równych odstępach czasu. Eliminuje to potencjalny błąd ludzki w zakresie ilości podanej substancji czynnej – co znacząco podwyższa bezpieczeństwo terapii.
Do czego służy pompa infuzyjna?
Pompy infuzyjne służą do ciągłego, cyklicznego podawania leków. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest długotrwałe, kontrolowane dawkowania leków, np.: na oddziałach intensywnej terapii, kardiologii, anestezjologii, neonantologii, itp.
Sprawdzają się także w insulinoterapii czy podaży antybiotyków.
Pompa infuzyjna - jak działa?
Mechanizm działania zależy od typu urządzenia.
- Wolumetryczna pompa infuzyjna podaje płyny pod ciśnieniem i pewnym oporem, które powstaje w wyniku ruchy perystaltycznego specjalnej kasety, która napędza infuzję. Zbiornik z płynem montuje się nad pompą, a do środka urządzenia wprowadzamy dren.
- Pompy strzykawkowe wymagają zamontowania jednorazowej strzykawki z płynem, której tłok popychany jest za pomocą mechanizmu w kontrolowany sposób z nadaną prędkością.
W bardziej zaawansowanych pompach infuzyjnych obecne jest wiele ułatwień dla użytkowników takich jak różne tryby infuzji, alarmy ostrzegawcze czy akcesoria dodatkowo podgrzewające płyny.
Pompa infuzyjna - jak obsługiwać?
Urządzenie po odpowiednim przeszkoleniu jest łatwe i przyjemne w obsłudze. Ustawienia parametrów dokonuje się w sposób nieskomplikowany i intuicyjny. Pierwszym etapem jest wybór trybu infuzji. Następnie należy wprowadzić konkretne parametry takie jak dawka leku oraz szybkość infuzji. Wszystkie tryby działania pompy infuzyjnej są opisane w instrukcji, tak więc po zapoznaniu się z nią i krótkim szkoleniu praktycznie każdy jest w stanie używać urządzenia w sposób poprawny. Przed rozpoczęciem każdego podania płynów czy leków należy pamiętać o wypełnieniu drenu zestawu infuzyjnego.
Pompy dodatkowo zwykle alarmują użytkownika o wystąpieniu okluzji, zakończeniu infuzji czy też niskim poziomie baterii. Sprawia to że obsługa urządzenia jest jeszcze łatwiejsza i bezpieczniejsza dla pacjenta.
Jak podłączyć pompę infuzyjną?
Pompę podłączamy do wkłucia dożylnego u pacjenta. Płyn w strzykawce lub w zbiorniku zależnie od typu pompy, jest podawany przez zestaw infuzyjny. Należy zwrócić uwagę na to aby dren nie był w żaden sposób uszkodzony, przed rozpoczęciem infuzji konieczne jest jego wypełnienie.
Jak wybrać pompę infuzyjną?
Pierwszym krokiem jest wybór typu urządzenia, czy ma być to pompa strzykawkowa czy wolumetryczna. Jeśli podejmiemy już tą decyzję trzeba rozważyć inne parametry dostępnych na rynku modeli. Ważne elementy które należy porównać to: rozmiar i waga pompy, ilość trybów, rodzaj zasilania oraz oferowane alarmy. Istotne jest także wsparcie techniczne, warto zapytać o dostępność i warunki serwisu, aby mieć pewność że wszelkie usterki będą w miarę możliwości szybko naprawiane.
Komentarze (0)