- today
- perm_identity Małgorzata Pietrzykowska
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 945 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Czy golenie konia to dobry pomysł?
Optymalna dla konia temperatura wewnątrz stajni to 10 st Celsjusza. Golenie rekreantów, koni towarzyszących, albo lekko pracujących mija się z celem.
Jeżeli koń w sezonie zimowym przebywa w ogrzewanej stajni, pracuje intensywnie (treningi sportowe w hali) i poci się obficie nawet przy niezbyt forsującym treningu, jego sierść długo pozostaje mokra. Skutkuje to dyskomfortem zwierzęcia, utrudnia pielęgnację oraz sprzyja przeziębieniom. Przygotowując się do zimowego strzyżenia warto wykąpać konia dzień wcześniej. Jeśli nie dysponujemy wewnętrzną myjką z ciepłą wodą i solarium, konieczne jest dokładne wyszczotkowanie wierzchowca, aby brud nie dostał się pomiędzy ostrza maszynki.
Golenie w sezonie przejściowym (jesień/zima, zima/wiosna) wiąże się z koniecznością derkowania. Goląc konia pozbawiamy go naturalnej ochrony przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Musimy zatem zaopatrzyć go w derki dostosowane do zmiennych warunków (stajenne, padokowe, polarowe) i sumiennie przestrzegać ich zmiany, utrzymania w czystości oraz napraw.
Niewątpliwą zaletą zimowego golenia koni jest łatwiejsza pielęgnacja skóry, mniejsza potliwość i szybsze schnięcie przy intensywnym użytkowaniu.
Strzyżenie koni – koszty i okres golenia
Samo strzyżenie także bywa kosztowne. Wzór strzyżenia dobieramy zależności od intensywności treningu. Im bardziej wymagający - tym większa powierzchnia golenia. I większy koszt usługi.
Jesienne golenie przypada na przełom września/października. Sierść odrasta po ok 4-6 tygodniach, zatem w sezonie wypadają 2 lub 3 zabiegi. Konieczna jest zatem kalkulacja kosztów.
Czy golenie konia jest konieczne?
Jeżeli w przypadku danego konia golenie jest konieczne, możemy to zrobić samodzielnie, bądź skorzystać z usług profesjonalisty. Jeśli zamierzamy samodzielnie ogolić konia warto przemyśleć wzór, zaplanować czas (dla osoby wprawionej ogolenie jednego konia zajmuje ok 1h). Czas zabiegu zależy też od temperamentu i wrażliwości wierzchowca oraz tego, czy będzie to jego pierwsze, czy kolejne strzyżenie. Golenie zawsze powinno odbywać się w miejscu znajomym i bezpiecznym dla konia. Spokój i dobre samopoczucie zwierzęcia są tu kluczowe. Głód, nadmiar energii, czy zmęczenie konia spotęgowane pośpiechem groomera mogą utrudniać wykonanie zabiegu i zniechęcą wierzchowca do współpracy przy kolejnych.
Maszynki do golenia koni
Na rynku dostępnych jest wiele modeli maszynek do strzyżenia. Przewodowe i akumulatorowe jak np. Heiniger Saphir Style Horse (HG-707-380.75), jedno lub dwubiegowe. Różnią się parametrami technicznymi, wymiarami i wagą. Maszynki przewodowe zazwyczaj są lżejsze. Z kolei akumulatorowe pozwalają na większa swobodę działania. Dwubiegowe maszynki pozwalają na efektywniejsze strzyżenie dużych powierzchni i precyzyjne działanie w miejscach, gdzie skóra jest delikatniejsza.
Planując zakup musimy wziąć pod uwagę nie tylko moc silnika maszynki, ale także poziom hałasu i wibracji jaki emituje. Konie z natury są zwierzętami uciekającymi, więc zanim przystąpimy do zabiegu musimy oswoić je z maszynką.
Komentarze (0)