- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 791 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Zwierzęta domowe nierzadko borykają się z trudnymi i skomplikowanymi chorobami oraz dolegliwościami, przez które cierpią na co dzień. Choć jest to temat trudny dla ich właścicieli i opiekunów, warto wiedzieć, na co chorują zwierzęta domowe, aby w porę móc rozpocząć ich leczenie, zwiększając tym samym szansę na skuteczną poprawę zdrowia lub ocalenie życia zwierząt. Rozpoznanie choroby we wczesnym stadium jest często kluczowe dla dalszych losów i samopoczucia czworonoga. Wśród chorób zwierząt domowych możemy wyróżnić schorzenia wywoływane przez wirusy, bakterie, grzyby, ale także choroby pasożytnicze, nowotworowe oraz genetyczne. W tym artykule przedstawiamy pokrótce najczęstsze choroby zwierząt domowych, na które warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ każdy lekarz weterynarii prędzej czy później napotyka je w ramach swojej codziennej praktyki weterynaryjnej.
Zaćma
Zaćma u czworonogów, podobnie jak u ludzi, jest poważnym schorzeniem, które może doprowadzić nawet do utraty wzroku, zwłaszcza w przypadku starszych psów. Nie tylko starość powoduje zmiany przejrzystości soczewki, często zaćma rozwija się również po urazie oka lub jest spowodowana chorobą. U psów może występować już w pierwszym roku życia, a niekiedy nawet w pierwszych tygodniach po narodzinach szczenięcia.
Infekcje uszu
Infekcje i zapalenie uszu są bardzo częste u zwierząt, szczególnie u tych spędzających dużo czasu na zewnątrz. Powodem infekcji mogą być: bakterie, choroby alergiczne, autoimmunologiczne i nowotworowe, a także ciała obce, mogące utknąć w uchu psa, powodując jego podrażnienie, a ostatecznie zakażenie. Chorobę można rozpoznać już we wczesnym stadium, ponieważ zwierzę zazwyczaj sygnalizuje ból poprzez nieustanne drapanie się, potrząsanie głową, ocieranie się o przedmioty czy skowyt. Jednak jednoznaczne objawy, takie jak wydzielina z uszu, obrzęk lub zaczerwienienie występują dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dobrym nawykiem, aby zapobiec takim problemom, jest regularne i dokładne czyszczenie jego uszu oraz konsultacje weterynaryjne, a także dbanie o to, aby zwierzę nie przebywało w pomieszczeniach o nadmiernej wilgotności.
Pchły i kleszcze
Pchły to jedna z tych dokuczliwych dolegliwości, które dotyczą wielu zwierząt domowych. Najpopularniejszym gatunkiem jest tak zwana pchła kocia, która pojawia się w sierści psów oraz kotów. Pchły żyją w okrywie włosowej żywiciela, którego boleśnie gryzą, wysysając jego krew. Ponadto rozmnażają się bardzo szybko, szczególnie w korzystnych warunkach i żerują na swoim żywicielu aż do swojej śmierci (przez około 3 tygodnie). Jeśli reakcja ze strony właściciela pojawi się szybko i populacja pasożytów nie jest jeszcze bardzo duża, często wystarczy podanie przez lekarza weterynarii odpowiedniego środka, jednak przy silnej inwazji pasożyty mogą doprowadzić do rozwinięcia się anemii u zwierzęcia. Równie poważnym problemem w przypadku zwierząt domowych są kleszcze, ponieważ występują dosyć często (szczególnie u psów), mogą wywoływać choroby odkleszczowe i w najgorszym wypadku prowadzą do śmierci zwierzęcia. Z tego względu właściciele czworonogów powinni dokładnie oglądać je po każdym spacerze i szybko reagować, jeśli zauważą kleszcza lub następujące po jego usunięciu niepokojące objawy. Lekarz weterynarii powinien rozpoznać chorobę i zaproponować odpowiednie leczenie.
Nowotwór
Jedną z najczęstszych chorób zwierząt domowych jest nowotwór. Mogą one cierpieć na wszystkie rodzaje raka, takie jak: chłoniak, czerniak, nowotwór mózgu, a nawet rak prostaty. Podstawę w rozpoznaniu choroby nowotworowej stanowi diagnostyka obrazowa - badanie to ma za zadanie potwierdzić obecność guza i w efekcie umożliwić lekarzowi rozpoznanie stadium zaawansowania, pomóc w zaplanowaniu leczenia oraz ocenie skuteczności terapii onkologicznej. Leczenie choroby nowotworowej przez lekarza weterynarii może być radykalne – ma wtedy formę operacji, a także chemioterapii lub radioterapii. Podobnie jak w przypadku wszystkich nowotworów, najważniejsze jest wykrycie go we wczesnym stadium, dlatego należy uważać na wszelkie pojawiające się u zwierząt guzki lub plamy na skórze, uszach i oczach.
Artretyzm
Najczęstszą chorobą zwierząt domowych w podeszłym wieku jest zapalenie stawów. Jeśli zwierzę wolniej wstaje i jest coraz mniej aktywne, to może być to znak, że cierpi na artretyzm. Często bardzo trudno jest rozpoznać tę dolegliwość - mimo że jest bardzo bolesna, zwierzak nie jest w stanie okazać swojego cierpienia. Do grupy ryzyka należą głównie zwierzęta starsze i te z nadwagą.
Otyłość
Otyłość to problem, na który cierpi z roku na rok coraz więcej zwierząt domowych, zarówno psów, jak i kotów. Jeśli zwierzę ma problemy z funkcjonowaniem, należy koniecznie wprowadzić do jego trybu życia aktywność fizyczną i dobrać odpowiednią dietę. Dzięki prawidłowemu żywieniu i dobrym nawykom zwierzę straci na wadze i będzie cieszyło się lepszym zdrowiem. Jeśli przyczyną nadwagi są zmiany we florze jelitowej, rozwiązaniem może być suplementacja, tutaj sprawdzą się pro- i prebiotyki. Leczenie otyłości powinno odbywać się pod nadzorem lekarza weterynarii.
Robaki
Tasiemce, glisty i inne robaki są powszechnymi pasożytami u zwierząt domowych. Wśród objawów możemy wyróżnić biegunkę, zmianę apetytu, wymioty i ogólny zły wygląd, niekiedy można zauważyć też grudki wielkości ziarnka ryżu w stolcu zwierzęcia. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie problemu z robakami, jest wizyta u doktora weterynarii. Leczenie zależy od rodzaju pasożyta, ale zazwyczaj kończy się na podaniu leku i obserwacji.
Problemy układu moczowego
Problemy, które wpływają na dolny układ moczowy zwierząt często uniemożliwiają prawidłowe opróżnianie pęcherza. Zwykle jest za to odpowiedzialna choroba dolnych dróg moczowych, która najczęściej atakuje koty. Objawy, po jakich można zdiagnozować przypadłość, to częste lub bolesne oddawanie moczu oraz pojawiająca się w nim krew. Podstawą do leczenia choroby jest ustalenie jej przyczyny, którą mogą być: kamienie pęcherza moczowego, niedrożność dróg moczowych, infekcje lub choroba nowotworowa.
Serce
Często pojawiającą się dolegliwością są też poważne choroby serca powodujące u psów i kotów obniżenie poziomu energii, co łatwo można pomylić ze starzeniem się. Dodatkowe objawy to utrata masy ciała i słaby apetyt, a także gromadzenie się płynu w płucach, dyszenie i kaszel. Koty potrafią bardzo dobrze ukrywać zły stan swojego zdrowia, dlatego trudno jest wykryć chorobę we wczesnym stadium. Objawy u tych zwierząt są również podobne do ogólnych oznak starzenia. Niedobór tlenu może też powodować niebieskawe zabarwienie języka. W zależności od stwierdzonej przyczyny choroby, lekarz weterynarii może zaproponować odpowiednią terapię.
Jeżeli właściciel zauważył u swojego zwierzęcia któreś z objawów powyższych dolegliwości i schorzeń, to niezbędna jest wizyta w gabinecie lub klinice weterynaryjnej, gdzie lekarz weterynarii powinien odpowiednio rozpoznać chorobę i zaproponować leczenie. W naszym sklepie dysponujemy odpowiednią aparaturą, która umożliwia trafne postawienie diagnozy.
Komentarze (0)