Zwierzęta w upale – jak o nie dbać?

Psy i koty posiadają dobrze rozwinięty system termoregulacji, jednak gwałtowny wzrost temperatury, brak możliwości schowania się przed mocno operującym słońcem i upałem oraz brak dostępu do wody mogą w krótkim czasie doprowadzić do udaru cieplnego. Jakie objawy powinniśmy uznać za niepokojące u psa lub kota podczas upałów? Jak dbać o zwierzęta w upalne dni, by możliwie ułatwić im poradzenie sobie z trudnymi dla nich warunkami?

Termoregulacja u psów i kotów

Każda zmiana temperatury ma duży wpływ na to, jak reaguje ciało psa lub kota. Szczególnie trudne jest dla nich przebywanie w wysokich temperaturach. Dlaczego? Organizmy zwierząt stałocieplnych działają w taki sposób, by utrzymać temperaturę idealną dla funkcjonowania organów wewnętrznych i przebiegu wszelkich procesów fizjologicznych. Zatem, żeby poradzić sobie z gorącem oddziałującym na ciało z zewnątrz, zwierzęta stosują różne strategie wychładzania: poprzez parowanie, przewodzenie i zianie– w przypadku psów i kotów jednak zdecydowanie największe znaczenie ma właśnie zianie, z racji tego że mechanizm pocenia się jest u nich słabo rozwinięty. Jeżeli temperatura ciała zwierzęcia podniesie się powyżej 41 stopni, można mówić już o hipertermii, która z kolei często stanowi objaw udaru cieplnego.

Jakie są objawy przegrzania i udaru cieplnego u psów i kotów?

Pierwsze pojawiają się objawy przegrzania: zmęczenie oraz gorączka (nie występuje ona zawsze!), którym towarzyszy dyszenie. Ślina staje się gęsta, a skóra traci elastyczność, wskazując na odwodnienie. Następnie wystąpić może wiele różnych oznak: przekrwienie i suchość w obrębie błon śluzowych, przyspieszone bicie serca, krwawa biegunka i wymioty, zaburzenie ruchu, nieoddawanie moczu, a w skrajnym wypadku utrata przytomności. Udar cieplny miewa bardzo poważne konsekwencje – może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach do śmierci zwierzęcia.

Jak reagować, jeśli zwierzę zachowuje się w niepokojący sposób w czasie upału?

Jeśli właściciel zwierzęcia podejrzewa, że jest ono przegrzane, powinien jak najszybciej schłodzić je (stopniowo!) i podsunąć mu chłodną wodę do picia, najlepiej wzbogaconą o elektrolity. Nie zaleca się okładania psa lub kota lodem – może to wywołać dreszcze, zwężenie się naczyń obwodowych i być po prostu nieprzyjemne. Zamiast tego warto spryskać ciało zwierzęcia letnią wodą i wystawić na działanie wiatraka lub wentylatora.

Jak reagować w przypadku objawów udaru cieplnego? Zwierzę powinno jak najszybciej zostać przetransportowane do gabinetu weterynaryjnego. Należy schładzać je już w trakcie podróży – według statystyk zwiększa to znacząco jego szanse na przeżycie. Można to zrobić np. za pomocą ręcznika zamoczonego w zimnej wodzie lub kamizelki chłodzącej. Zadaniem lekarza weterynarii będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia: przede wszystkim poprzez nawodnienie organizmu zwierzęcia (płynoterapia), ochłodzenie go, ewentualnie wprowadzenie tlenoterapii. Zazwyczaj nie podaje się leków, wyjątek stanowią niektóre antybiotyki rekomendowane w przypadku wystąpienia biegunki lub lidokaina, jeśli stwierdzona zostanie arytmia komorowa.

Jak dbać o zwierzę podczas upałów?

Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów? Przede wszystkim najważniejsze jest zapewnienie im miejsca w cieniu, najlepiej z dostępem do chłodnej powierzchni (flizy, panele, mata chłodząca). Szacuje się, że najwięcej przypadków udarów cieplnych u psów jest spowodowanych pozostawieniem ich w nagrzanym samochodzie, na co zresztą często zwracają obecnie uwagę media. Wtenczas temperatura ciała zwierzęcia wzrasta gwałtownie, a zmiany, które zachodzą w jego organizmie w  krótkim czasie, mogą nieodwracalnie uszkodzić wiele narządów lub nawet zakończyć się śmiercią.

Równie istotne jest zapewnienie dostępu do wody, do której dodać można elektrolity przeznaczone dla danego gatunku zwierzęcia. W przypadku psów ważne jest ograniczenie ich aktywności fizycznej w najgorętszym okresie w ciągu dnia i zrezygnowanie z długich spacerów. Również wysiłek w czasie upału może stać się bezpośrednią przyczyną udaru cieplnego. Pod żadnym pozorem nie wolno  zakładać zwierzęciu kagańca ograniczającego możliwość ziajania, gdyż odbierze mu się w ten sposób szanse na wyregulowanie temperatury ciała.

Szczególną uwagę należy zwrócić w tym czasie na psy i koty bardziej narażone  na przegrzanie: starsze, schorowane oraz psy i koty brachycefaliczne, u których ziajanie jest utrudnione ze względu na budowę górnych dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia przegrzania i udaru cieplnego zdecydowanie najważniejszym czynnikiem jest czas – szybka reakcja właściciela i prawidłowe leczenie wdrożone przez lekarza weterynarii pozwolą zwiększyć szanse zwierzęcia na powrót do zdrowia.

Dowiedz się jak założyć gabinet weterynaryjny: https://glowackivet.pl/blog/aktualnosci/jak-zalozyc-gabinet-weterynaryjny

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.