- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 112 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Założenie gabinetu weterynaryjnego to nie lada wyzwanie. Wymaga ono złożenia odpowiednich dokumentów, wybrania formy opodatkowania oraz zakupu wyposażenia. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące założenia własnego gabinetu weterynaryjnego. Zapraszamy!
Kto może założyć gabinet weterynaryjny?
Właścicielem gabinetu weterynaryjnego może być każdy, niezależnie od wykształcenia. Jednak zatrudniony personel medyczny musi posiadać właściwe kwalifikacje. Wymagane jest, aby kierownik gabinetu ukończył 5,5-letnie studia weterynaryjne. Należy pamiętać, że ma on prawo kierować wyłącznie jedną lecznicą dla zwierząt.
Założenie gabinetu weterynaryjnego - od czego zacząć?
Chcesz założyć własny gabinet weterynaryjny? Możesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą lub zdecydować się na spółkę cywilną bądź partnerską. W każdym przypadku jesteś zobowiązany do zarejestrowania działalności w ewidencji gospodarczej. Gabinet możesz otworzyć w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG oraz pod odebraniu lokalu przez Sanepid i wpisaniu go na Listę Placówek Leczniczych przez Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. W dodatku, masz również szansę wskazać inny termin rozpoczęcia prowadzenia działalności. Wpisu można dokonać drogą elektroniczną i tradycyjną. Wniosek należy złożyć w wybranym urzędzie gminy bądź miasta.
Własny gabinet weterynaryjny - jednoosobowa działalność gospodarcza
Otwierając gabinet w formie jednoosobowej działalności, trzeba zarejestrować go w urzędzie miasta lub gminy oraz w okręgowej izbie lekarsko-weterynaryjnej. Decydując się na działalność jednoosobową, można przyjmować dowolną ilość pracowników i nie trzeba martwić się kapitałem założycielskim. Ponadto lekarz nie ma obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Właściciele niewielkich gabinetów weterynaryjnych, w których obroty nie przekraczają 1,2 mln euro, mogą prowadzić księgowość uproszczoną.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma również inne zalety. Przede wszystkim pozwala na korzystanie z różnych dotacji i ulg. Osoby rozpoczynające przygodę z własnym gabinetem weterynaryjnym mogą liczyć m.in. na unijną pomoc de minimis.
Gabinet weterynaryjny w formie spółki cywilnej
Gabinet weterynaryjny w formie spółki cywilnej mogą założyć minimum dwie osoby prawne lub fizyczne. Spółki cywilnej nie trzeba rejestrować w KRS-ie, jednak wspólnicy mają obowiązek złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Za ten rodzaj spółki odpowiada każdy z właścicieli. Warto dodać, że można ją zarejestrować bez konkretnego kapitału.
Założenie gabinetu weterynaryjnego w formie spółki partnerskiej
Gabinet weterynaryjny w formie spółki partnerskiej mogą założyć wyłącznie osoby fizyczne, wykonujące wolny zawód, w tym także lekarze weterynarii. W tym przypadku konieczne jest zarejestrowanie działalności w KRS-ie.
Właściciele spółki partnerskiej mogą samodzielnie reprezentować gabinet lub powołać zarząd. W przypadku tego rodzaju spółki, każdy z partnerów jest odpowiedzialny wyłącznie za swoje działania.
Jak określić PKD dla gabinetu weterynaryjnego?
Podczas rejestracji działalności, osoba zakładająca gabinet weterynaryjny, musi wpisać dwa numery PKD: 75.00.Z- działalność weterynaryjna i 71.20.A- badania oraz analizy związane z jakością żywności, włączając badanie zwierząt rzeźnych przed ubojem i mięsa po uboju.
Osoby, które chcą dodatkowo świadczyć inne usługi np. handlować akcesoriami dla zwierząt lub zajmować się ich pielęgnacją, muszą dopisać kolejne numery PKD, dopasowane do swojej działalności np.:
● 96.09.Z (Pozostała działalność usługowa związana z opieką nad zwierzętami domowymi w zakresie wyżywienia, pielęgnowania, strzyżenia, pilnowania i tresury),
● 01.62.Z (Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich),
● 47.73.Z (Sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach)
Jaka forma opodatkowania dla gabinetu weterynaryjnego?
Osoby zakładające własny gabinet weterynaryjny mogą zdecydować się na jedną z poniższych form opodatkowania:
● zasady ogólne - ta forma jest wyjątkowo korzystna dla osób początkujących, gdyż umożliwia korzystanie z odliczeń i ulg. Ponadto pozwala na wspólne rozliczanie się z małżonkiem.
● podatek liniowy - ta opcja jest dedykowana osobom, które osiągają duże dochody. Uniemożliwia ona korzystanie z ulg i odliczeń. Ponadto nie uwzględnia wspólnego rozliczania się z małżonkiem.
● ryczałt - metoda często wykorzystywana przez spółki cywilne i jawne. Stawkę podatku dla lekarzy, którzy wykonują usługi osobiście, określa ustawa z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
● karta podatkowa - to zryczałtowany podatek, który może opłacać każdy lekarz weterynarii, który świadczy usługi leczenia zwierząt i zajmujący się sprzedażą niektórych środków medycznych. Karta podatkowa jest uznawana przez większość osób za najatrakcyjniejszą formę opodatkowania. Jej wysokość zależy od miejsca, w którym wykonywane są usługi weterynaryjne. Szczegóły można znaleźć w Tabeli Miesięcznych Stawek Podatku Dochodowego, publikowanej każdego roku przez Ministra Finansów.
Czy warto otworzyć własny gabinet weterynaryjny?
Prowadzenie własnej działalności tego typu to oczywiście doskonały pomysł na dochodowy biznes – coraz więcej osób decyduje się na posiadanie zwierzaka domowego, rośnie też świadomość, jeżeli chodzi o dbanie o dobrostan i zdrowie podopiecznych. Klientów zatem nie brakuje, można założyć, że z czasem ich liczba będzie rosnąć – jest to zatem pewna branża pod względem finansowym. Dodatkowo tego rodzaju działalność to doskonały wybór dla osób o dużej empatii, którym los zwierząt nie jest obojętny i chciałyby aktywnie działać na rzecz jego poprawy – nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć z czasem współpracę np. z fundacjami czy schroniskami. Jak widać, form prowadzenia tego typu działalności jest bardzo wiele, co daje bardzo szerokie możliwości wszystkim zainteresowanym otworzeniem własnej kliniki weterynaryjnej.
O tym, jak wyposażyć sale operacyjne i zabiegowo operacyjne dla zwierząt przeczytasz tutaj: https://glowackivet.pl/blog/aktualnosci/jak-wyposazyc-gabinety-zabiegowe-w-klinice-weterynaryjnej-sale-operacyjne-i-zabiegowo-operacyjne-dla-zwierzat
Komentarze (0)