Nowotwór prostaty u psa

Prostata to jedyny gruczoł dodatkowy w układzie rozrodczym psów.

Otacza cewkę moczową samca. Odpowiada za płodność oraz prawidłowy metabolizm.

Ze wszystkich psich narządów rozrodczych to właśnie gruczoł krokowy najczęściej dotykają różne patologie.

Złośliwe nowotwory prostaty, czyli raki pierwotnie występują u niewielu gatunków zwierząt. Oprócz człowieka obserwuje się je właśnie u psów.

Wśród mężczyzn rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pod względem częstości występowania wśród wszystkich nowotworów. Liczba zachorowań stale rośnie, co wiąże się także z wzrostem wykrywalności tej patologii dzięki badaniom przesiewowym. Jednym z nich jest oznaczanie swoistego antygenu prostaty (PSA) w surowicy krwi. Umożliwia to wykrycie choroby we wczesnej fazie.
Często wzrost jest dość powolny i nie prowadzi on do śmierci.

U psów najczęściej odnotowuje się gruczolakoraka, raka z nabłonka przejściowego oraz raka prostaty. Częstotliwość występowania jest znacznie mniejsza niż u ludzi, bo stanowią one do 0.6% wszystkich chorób nowotworowych. Jednak w tym przypadku zmiana ma charakter złośliwy, w związku z czym towarzyszące jej rokowania przeważnie są złe. Badanie antygenu prostaty u tego gatunku nie ma zastosowania, co uniemożliwia wykrywanie raka już we wczesnej fazie rozwoju.
Patologia występuje przeważnie u psów starszych, w trakcie wzrostu wychodzi poza torebkę gruczołu, a w późniejszych fazach często daje przerzuty do kości czy płuc.

Jeśli chodzi o wpływ kastracji na ryzyko nowotworu stercza, nie ogranicza ona występowania raka prostaty, a z niektórych źródeł i badań wynika, że może wręcz przyspieszyć proces chorobowy.

Objawy specyficzne przerostu gruczołu krokowego to częstomocz, krwiomocz oraz taśmowaty stolec. Przy wypróżnianiu można zaobserwować bolesność i napinanie się pacjenta.

Występować mogą także objawy ogólnoustrojowe takie jak: apatia, niechęć do jedzenia, wymioty i ból, również przy poruszaniu się.

W diagnostyce schorzeń prostaty używa się metod takich jak badanie rektalne, analiza wydzieliny gruczołu, badanie parametrów moczu i krwi, punkcja czy biopsja diagnostyczna. Wśród badań dodatkowych bardzo przydatne jest obrazowanie ultrasonograficzne.

Leczenie raka stercza ze względu na agresywny charakter zmiany i występowanie u psów w podeszłym wieku często ogranicza się do opieki paliatywnej czy też eutanazji, zależnie od stadium zaawansowania schorzenia i stanu pacjenta.

23 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.