Niezbędny sprzęt do laboratorium

Podstawą sprawnego funkcjonowania każdego laboratorium jest dobrej jakości sprzęt, który jest wiarygodny w wykonywanych pomiarach i procesach, a dodatkowo konieczny jest kompetentny personel.  Wśród urządzeń wykorzystywanych do pracy laboratoryjnej można wymienić różnego rodzaju analizatory, mikroskopy i niezbędny element jakim jest wirówka.

Wirówka to urządzenie służące do rozdzielania zawiesin i emulsji. Proces ten wykorzystuje się nie tylko w laboratoriach, ale też innych dziedzinach takich jak mleczarstwo, przetwórstwo owoców i warzyw, a nawet w lotnictwie jako symulatory przeciążeniowe.  Zasada działania polega na wykorzystaniu szybkiego ruchu obrotowego, którego przyspieszenie znacznie przekracza przyspieszenie ziemskie, co z kolei przyspiesza oddzielanie się cząsteczek stałych od cieczy.

W laboratoriach używa się głównie wirówek frakcjonujących, służą do rozdzielania emulsji i odwirowania osadów. Najczęściej wykonywaną czynnością jest oddzielanie krwinek od surowicy krwi, ale mogą się zdarzyć inne zastosowania jak na przykład rozdzielanie różnych gatunków bakterii, czy  izotopów uranu w procesie jego wzbogacania. Zgłębiając dalej budowę i działanie tego urządzenia, ruch obrotowy generowany jest przez bęben, nazywany też wirnikiem. Wcześniej wspomniane, dużo większe od ziemskiego przyspieszenie tego ruchu, sprawia że sedymentacja, czyli opadanie cząsteczek stałych, zachodzi dużo szybciej niż w warunkach normalnych.

Wśród wirówek laboratoryjnych możemy wyróżnić kilka rodzajów urządzeń. Klasyczne wirówki stołowe użytkowane do probówek o standardowej pojemności. Rozszerzeniem w funkcjonalności  są wirówki z vortexem, które dodatkowo posiadają cechy wstrząsarki. Miniwirówki są przeznaczone do małych objętościowo probówek, mieszczących się w zakresie od 0,2 do 2ml. Bęben napędzający urządzenie ma niewielkie rozmiary i wagę, dzięki czemu szybko przyspiesza i zwalnia.

Standardowe wirówki stołowe mogą posiadać szereg udogodnień w  postaci dodatkowych funkcji. Mogą mieć możliwość chłodzenia próbek  czy działać z wytworzeniem próżni. Dostępne jest także wiele zabezpieczeń takich jak blokada pokrywy podczas pracy, brak możliwości startu wirowania przy otwartej pokrywie, czujnik wyważenia czy awaryjne otwieranie pokrywy. Wszystkie te dodatkowe funkcje pozwalają uniknąć błędów podczas obsługi wirówki. Niektóre urządzenia pozwalają na używanie różnej wielkości probówek, dzięki dostarczanym przez producenta adapterom do różnych objętości. Warto też zwrócić uwagę na zakres regulacji prędkości, obrotów i czasu pracy oferowany w urządzeniu.

Należy pamiętać aby dostosować prędkość wirowania do danej substancji którą chcemy odwirować. Kolejnym ważnym punktem w obsłudze tego sprzętu, jest konieczność wyważenia, oznacza to że zawsze należy umieszczać dwie probówki w urządzeniu naprzeciwko siebie, co zapewnia przeciwwagę.

Przyglądając się przykładowej wirówce – model SERVOspin plus pozwala jednocześnie odwirować 8 probówek, a przy tym praca urządzenia charakteryzuje się niewielką głośnością, co niewątpliwie jest dużą zaletą. Standardowo gniazda dostosowane są do probówek o pojemności 15ml, jednak dzięki kompletowi adapterów możemy używać innych rodzajów probówek.  Wirówka pozwala na regulację prędkości, obrotów i czasu pracy, posiada także bardzo wygodną funkcję szybkiego wirowania. Posiada także szereg dodatkowych zabezpieczeń usprawniających obsługę takich jak regulacja balansu, blokada pokrywy i otwieranie awaryjne.  Tak wyposażone urządzenie, powinno sprostać wymaganiom większości gabinetów czy przychodni weterynaryjnych, a także laboratoriów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.