- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 2201 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Nadciśnienie u psów jest jednym z trudniejszych do zdiagnozowania schorzeń. Wymienić można wiele przyczyn tego stanu rzeczy – zazwyczaj nie daje ono wyraźnych objawów klinicznych, zwłaszcza w przypadku łagodnego przebiegu choroby, świadomość lekarzy weterynarii w zakresie tego problemu bywa niewystarczająca, w gabinetach brakuje odpowiedniego sprzętu do badań, a przede wszystkim – bardzo trudno wykonać wiarygodny pomiar ciśnienia u zwierzęcia, które znajduje się w obcym otoczeniu i narażone jest na działanie bardzo wielu bodźców wywołujących stres. A jednak regularna kontrola ciśnienia jest konieczna – pomoże w miarę możliwości wykryć zaostrzenie się problemu i uniknąć wielu przykrych konsekwencji.
Nadciśnienie tętnicze u psa – co to znaczy?
Prawidłowe ciśnienie u psów może mieć różną wartość. Zależy ono od płci zwierzęcia (samce często mają je wyższe), rasy, kondycji (zdecydowanie bardziej narażone na nieprawidłowości są zwierzęta otyłe), wieku oraz poziomu codziennej aktywności. Za punkt odniesienia uznaje się wartości ciśnienia 110-160 (dla skurczowego) i 55-100 (dla rozkurczowego). Mierzy się je kilkukrotnie przy użyciu ciśnieniomierza, a następnie uśrednia wynik pomiaru.
Pojawienie się nadciśnienia może mieć wiele przyczyn. Po pierwsze może być to schorzenie idiopatyczne lub wtórne, wynikające z wielu chorób. W związku z tym wyróżnić możemy różne jego rodzaje: endokrynne (wynikające np. z cukrzycy, nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy lub nadczynności nadnerczy), sercowe, nerkowe (związane np. z niewydolnością nerek), neurogenne (będące efektem np. nowotworów w obrębie mózgu), wątrobowe czy metaboliczne. Zauważa się, że występuje szczególnie często u niektórych ras psów (np. greyhound). Na występowanie nadciśnienia wtórnego należy zwrócić szczególną uwagę podczas leczenia podstawowej dolegliwości, by nie nasilić przypadkiem jego objawów.
Nadciśnienie płucne u psa
Nadciśnienie płucne oznacza zwiększenie ciśnienia tętniczego stricte w obszarze płucnym i da się je wykryć najprościej za pomocą badania echokardiograficznego lub radiografii klatki piersiowej (dużo dokładniejszą metodą byłoby cewnikowanie serca, jednak wymaga ono pełnej sedacji i jest trudne do przeprowadzenia). Jest ono często wynikiem występowania innych chorób związanych z krążeniem. Jego bezpośrednim skutkiem są znaczne histopatologiczne zmiany w naczyniach krwionośnych, a nawet ich martwica, pojawia się również niedotlenienie pęcherzyków płucnych. Przyczyn nadciśnienia płucnego u psów może być wiele – są to m.in. wady wrodzone, choroby pasożytnicze wywoływane przez nicienie, lewokomorowa niewydolność serca, choroby płuc i zatorowo-zakrzepowe.
Nadciśnienie u psa – objawy
Jak już zostało wcześniej wspomniane, główną trudnością podczas diagnozowania nadciśnienia tętniczego u psa jest fakt, że jego objawy są słabo dostrzegalne, a często pojawiają się dopiero, gdy problem staje się dość poważny. Najczęściej wiążą się one z uszkodzeniem narządów najbardziej wrażliwych na zmiany ciśnienia tętniczego, przede wszystkim gałek ocznych. Nadciśnienie tętnicze może więc powodować problemy ze wzrokiem, nagłą ślepotę i wylew krwi na tylnej ścianie oka. Do pozostałych objawów zaliczyć można wyczerpanie, duszności, a w skrajnych przypadkach ataki epileptyczne, drgawki, krwawy wypływ z nosa, niewydolność krążenia i zaburzenia behawioralne związane z agresją. Oczywiście wszystkie te oznaki nadciśnienia powinny zostać jak najszybciej potwierdzone podczas badania.
Z kolei nadciśnienie płucne przede wszystkim objawia się trudnościami w oddychaniu podczas aktywności fizycznej, dusznościami, chwilowymi utratami przytomności i bólem w obrębie klatki piersiowej. Im bardziej zaawansowany problem, tym szybciej psy się męczą, a w najbardziej poważnym stadium objawy występują nawet w czasie spoczynku.
Nadciśnienie u psa – leczenie
Nadciśnienie tętnicze u psów leczone jest zwykle objawowo lub poprzez wyeliminowanie schorzenia, które je powoduje. Psy dość dobrze znoszą tę chorobę, jeśli występuje w łagodnej postaci, i stosunkowo dobrze reagują na leczenie. W przypadku bardzo wysokiego nadciśnienia konieczne bywa zastosowanie środków farmakologicznych dobranych do indywidualnego przypadku, ograniczenie wysiłku fizycznego do minimum oraz jak najczęstsze wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym.
Najważniejsza jednak jest tu profilaktyka – warto uwiadamiać właścicieli zwierząt, że kontrola ciśnienia powinna mieć miejsce co najmniej raz do roku, a u psów powyżej 7. roku życia, otyłych i narażonych na schorzenia wiązane z nieprawidłowym ciśnieniem ze względu na rasę – raz na pół roku. To pozwoli nie tylko zadbać o ten aspekt zdrowia psa, ale również może pomóc odpowiednio wcześnie zdiagnozować również inne choroby, których nadciśnienie może być skutkiem.
Z kolei w przypadku nadciśnienia płucnego również podstawą będzie zawsze zdiagnozowanie schorzenia, które je pierwotnie wywołało. Leczenie przeprowadza się objawowo, ograniczając znacznie wysiłek fizyczny, podając środki przeciwzapalne lub tlen, a także wprowadzając odpowiednie leki, które zależne są od konkretnego pacjenta.
Niektóre zmiany spowodowane nieprawidłowym ciśnieniem mogą być nieodwracalne – np. ślepota – jednak zazwyczaj psy dobrze znoszą tę chorobę. Poza wyjątkowymi sytuacjami i przy wczesnym wykryciu można skutecznie nad nią zapanować – choć nieleczona jest oczywiście niebezpieczna.
Dowiedz się jak wygląda badanie słuchu u psów i kotów: https://glowackivet.pl/blog/aktualnosci/badanie-sluchu-u-zwierzat
Komentarze (0)